Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 9 παρ. 7γ του Ν. 4009/2011 (ΦΕΚ 195/06-09-2011, τ. Α΄), όπως αυτός αντικαταστάθηκε με το Ν. 4076/2012 και το άρθ. 49 του Ν. 4009/2011, στην Κοσμητεία της Σχολής Ανθρωπιστικών & Κοινωνικών Επιστημών, συμμετέχει και ένας εκπρόσωπος των φοιτητών της Σχολής, χωρίς δικαίωμα ψήφου.
Ο εκπρόσωπος των φοιτητών εκλέγεται από το σύνολο των ενεργών φοιτητών (προπτυχιακών, μεταπτυχιακών και υποψηφίων διδακτόρων), με ενιαίο ψηφοδέλτιο και άμεση, καθολική και μυστική ψηφοφορία.
Υποψήφιοι μπορούν να είναι, σύμφωνα με τις παραπάνω διατάξεις, οι προπτυχιακοί φοιτητές που έχουν διανύσει το πρώτο έτος προπτυχιακών σπουδών και βρίσκονται εντός του ενδεικτικού προγράμματος σπουδών, καθώς και οι μεταπτυχιακοί φοιτητές κατά το πρώτο έτος φοίτησής τους και οι υποψήφιοι διδάκτορες που διανύουν τα τρία πρώτα έτη από την εγγραφή τους ως υποψήφιοι διδάκτορες. Η ψηφοφορία μπορεί να διεξάγεται και ηλεκτρονικά.
Κατόπιν τούτου παρακαλούμε να ορίσετε και να γνωστοποιήσετε τον εκπρόσωπό σας στην Κοσμητεία της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών για το έτος 2016-2017, το αργότερο μέχρι την 30-9-2016.