Αγαπητ@ μου Φοιτητ@ς

Εύχομαι να είστε όλ@ καλά, εσείς και οι οικείοι σας!

Εκ μέρους της Συνέλευσης του Τμήματός μας και σε συνέχεια των σχετικών αποφάσεων του ΥΠΑΙΘ και της Συγκλήτου, θα ήθελα να σας ενημερώσω για τα ακόλουθα ζητήματα που αφορούν τη διεξαγωγή των εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2021, ειδικά για το Τμήμα μας.

1. Οι εξετάσεις και γενικά η αξιολόγηση της επίδοσής σας στα μαθήματα για την επαναληπτική εξεταστική Σεπτεμβρίου 2021 θα ξεκινήσουν την Παρασκευή 27/8/2021 και θα διαρκέσουν έως την Παρασκευή 24/9/2021 σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα που έχει εκδοθεί από τη Γραμματεία.

2. Η όλη διαδικασία των εξετάσεων και της αξιολόγησης της επίδοσής σας θα διεξαχθεί αποκλειστικά και μόνο με τις διαθέσιμες μεθόδους από απόσταση είτε μέσω της πλατφόρμας exams.eclass.upatras.gr είτε μέσω του ZΟΟΜ, για τις προφορικές εξετάσεις.

3. Ο ακριβής τρόπος εξέτασης/αξιολόγησης από απόσταση καθορίζεται με ευθύνη τ@ διδάσκ@α/ς του κάθε μαθήματος και για τον οποίο θα σας ενημερώσει με αναλυτικές οδηγίες / ανακοινώσεις μέσω e-class πριν την έναρξη της εξεταστικής διαδικασίας.

4. Για τη συμμετοχή σας στις εξετάσεις θα πρέπει να έχετε κάνει δήλωση του μαθήματος στην Ηλεκτρονική Γραμματεία και να εγγραφείτε στο  exams.eclass.upatras.gr σε όσα μαθήματα θέλετε να εξεταστείτε MONO με τα διαπιστευτήρια (e-mail) του Πανεπιστημίου. Η εγγραφή σας στο exams.eclass.upatras.gr των μαθημάτων στα οποία θα εξεταστείτε είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ (χωρίς αυτήν δεν θα μπορέσετε να συμμετάσχετε) και θα πρέπει να γίνει ΑΥΣΤΗΡΑ το αργότερο μέχρι την Τετάρτη 25/8/2020 και ώρα 23.55 (ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, ΚΑΘΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ ΧΡΗΣΤΩΝ). Μετά από αυτή την ημερομηνία δεν θα μπορείτε να εγγραφείτε για να συμμετάσχετε στις εξετάσεις!

5. Οι εξετάσεις από απόσταση μέσω της πλατφόρμας exams.eclass.upatras.gr διέπονται από τους ισχύοντες κανονισμούς εξετάσεων και η αδιαβλητότητα και αξιοπιστία τους εξασφαλίζεται μέσω των δυνατοτήτων που προσφέρει η πλατφόρμα (δηλ. περιορισμός του χρόνου, έλεγχος turnitin, τυχαιοποίηση θεμάτων/ερωτήσεων ανά φοιτητ@ κ.τ.ό.) και θεωρείται αυτονόητο ότι για τη συμμετοχή σας σε αυτές αποδέχεστε τους όρους και τις προϋποθέσεις διεξαγωγής τους όπως ορίζονται από τ@ν κάθε διδάσκο@α.

6. Ο/Η διδάσκο@ας/α υπεύθυνος για την κάθε εξέταση μέσω της πλατφόρμας exams.eclass.upatras.gr διατηρεί το δικαίωμα να σας καλέσει σε προφορική εξέταση μέσω τηλεδιάσκεψης (με έλεγχο της ταυτότητας σας) σε περίπτωση που κρίνει ότι υπάρχει λόγος επανεξέτασης.

7. Αν κάποι@ φοιτητ@ αποδεδειγμένα (με πιστοποιητικό) αδυνατεί να εξεταστεί γραπτά θα πρέπει να το δηλώσει στ@ν διδάσκο@α ώστε να ληφθεί ειδική μέριμνα εξέτασης του/της.

Θέλω να ξέρετε ότι οι καθηγητ@ες σας γνωρίζουν πολύ καλά τις ειδικές συνθήκες υπό τις οποίες καλούμαστε όλοι να λειτουργήσουμε στο ακαδημαϊκό περιβάλλον και στην εξεταστική περίοδο Σεπτεμβρίου 2021 και θα φροντίσουν και πάλι η αξιολόγηση της επίδοσής σας να είναι δίκαιη και με τον απαιτούμενο βαθμό επιείκειας.

Σας παρακαλώ θερμά να ανταποκριθείτε στις οδηγίες των διδασκο@ων για την όσο το δυνατόν καλύτερη κι πιο επιτυχή ολοκλήρωση των υποχρεώσεών σας για την τρέχουσα εξεταστική περίοδο.

Παραμένω στη διάθεσή σας για να επιλύσουμε μαζί οποιοδήποτε τυχόν πρόβλημα τυχόν αντιμετωπίσετε.

Σας ευχαριστώ πολύ για τη συνεργασία σας και σας εύχομαι να έχετε πολύ καλή επιτυχία και να απολαύσετε το υπόλοιπο των καλοκαιρινών σας διακοπών!

Γιώργος Ι. Ξυδόπουλος
Καθηγητής