“Κριτική και Σχολιασμός Κειμένου ΙΙ: Επιγραφές – Πάπυροι”

Σκοπός του μαθήματος είναι η εμβάθυνση των φοιτητών σε μεθοδολογικά ζητήματα έκδοσης αρχαίων  ελληνικών κειμένων, τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο. Με βασική επιδίωξη την ανάπτυξη των ερευνητικών δεξιοτήτων των φοιτητών, μέσα από τη μελέτη επιγραφών και παπύρων θα εξεταστεί η εξέλιξη της Ελληνικής γραφής, θα διδαχθεί ο τρόπος έκδοσης ενός κειμένου και θα μελετηθούν επιγραφές και πάπυροι παράλληλα με τα έργα της αρχαίας ελληνικής γραμματείας για να καταδειχθεί ο ρόλος τους ως ιστορικών πηγών. Ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί στο έργο των Αλεξανδρινών φιλολόγων και στη μεθοδολογία της κριτικής των κειμένων.

Οι φοιτητές θα εκπαιδευτούν στη μεταγραφή, στον σχολιασμό και στην αποκατάσταση των κειμένων. Κατά τη διάρκεια του εξαμήνου οι φοιτητές θα λάβουν μέρος σε σεμινάριο-εργαστήριο στο Επιγραφικό Μουσείο και θα αξιολογηθούν με φύλλα εργασίας, ενώ στο τέλος του εξαμήνου θα παρουσιάσουν μια πλήρη έκδοση κειμένου.

Διδάσκων:
Κωδικός Μαθήματος: MALT_A303