Με μεγάλη θλίψη ανακοινώνουμε τον αιφνίδιο και πρόωρο θάνατο της Αθηνάς Γεωργαντά που υπηρέτησε στο Τμήμα Φιλολογίας επί σειρά ετών (1999-2019) ως Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας ξεκινώντας σχεδόν με τη λειτουργία του Τμήματος. Η Αθηνά Γεωργαντά σπούδασε Ελληνική Φιλολογία στο Α.Π.Θ. (1973-1977) και έλαβε πτυχίο από το τότε Τμήμα Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών με επίδοση «Άριστα». Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο University of East Anglia, Norwich, UK., School of European Studies (1977-1978), και στο Paris I (DEA en Histoire et Civilization du Monde Byzantin et post-Byzantin) (1979-1980). Εκπόνησε διδακτορική διατριβή υπό την εποπτεία του Π. Μουλλά (1981-1988) με θέμα Εμμανουήλ Ροΐδης, 1860-1865: η πορεία προς την πάπισσα Ιωάννα. Τα τελευταία χρόνια της ακαδημαϊκής της καριέρας, αφυπηρετώντας από το Πανεπιστήμιο Πατρών, δίδαξε ως Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας στο Dipartimento dei Beni Culturali του Πανεπιστημίου της Πάδοβας. Το επιστημονικό της έργο περιλάμβανε μεταξύ άλλων την πρόσληψη της ποίησης και της μορφής του Λόρδου Βύρωνα στην ελληνική λογοτεχνία, τον Ανδρέα Κάλβο και τη σχέση του με τον ευρωπαϊκό ρομαντισμό, βυρωνισμό και τον κόσμο των καρμπονάρων, καθώς και ποικίλα άλλα θέματα ελληνικής λογοτεχνίας του 19ου αιώνα.

Είθε τα «Θαυμάσια Νερά» (ο τίτλος του βιβλίου της για τον Ανδρέα Κάλβο) να την οδηγήσουν στους «εκεί πέρα» κόσμους γεμάτους φως.

Εκ μέρους του Τμήματος Φιλολογίας
Η Πρόεδρος