Λεπτομέρειες Εκδήλωσης

Πρόγραμμα Εκδήλωσης

Χώρος Διεξαγωγής

Συνεδριακό & Πολιτιστικό Κέντρο Πανεπιστημίου Πατρών

11ο Πανελλήνιο Συμπόσιο Λατινικών Σπουδών “Τέχνη και Λογοτεχνία στον Ρωμαϊκό Κόσμο”

Μεταξύ 5-8 Ιουνίου 2024 θα πραγματοποιηθεί στην Πάτρα το 11ο Πανελλήνιο Συμπόσιο Λατινικών Σπουδών, με θέμα ‘Τέχνη και Λογοτεχνία στον Ρωμαϊκό Κόσμο’. Η εναρκτήρια εκδήλωση του Συμποσίου (5 Ιουνίου 2024) θα λάβει χώρα στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών. Οι εργασίες του Συμποσίου θα πραγματοποιηθούν μεταξύ 6-8 Ιουνίου 2024, στο Αμφιθέατρο του Αρχαιολογικού Μουσείου Πατρών.

Η οργανωτική επιτροπή του Συμποσίου:

Γιώργος Καζαντζίδης (Επίκουρος Καθηγητής Λατινικής Φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας Πανεπιστημίου Πατρών, gkazantzidis@upatras.gr)

Μιχαήλ Λίπκα (Καθηγητής Κλασικής Φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας Πανεπιστημίου Πατρών, lipka@upatras.gr)

Κατερίνα Οικονομοπούλου (Επίκουρη Καθηγήτρια Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας Πανεπιστημίου Πατρών, oikonomk@upatras.gr)

Έλενα Παρτίδα (Δρ Αρχαιολόγος – Ιστ.Τέχνης, Υπουργείο Πολιτισμού, epartida@culture.gr)