Λεπτομέρειες Εκδήλωσης

Έναρξη Εκδήλωσης: 04/10/2023 14:30 Λήξη Εκδήλωσης: 04/10/2023 19:30

Χώρος Διεξαγωγής

ΑΙΘΟΥΣΑ "ΟΛΓΑ ΒΑΡΤΖΙΩΤΗ"

EΡΓΑΣΤΗΡΙΟ KΡΙΤΙΚΗΣ ΚΕΙΜΕΝΩΝ Εργαστήριο παράδοσης και κριτικής των αρχαίων κειμένων και το παράδοξο των αριστοτελικών κειμένων

Περιγραφή του εργαστηρίου
Το εργαστήριο απευθύνεται σε φοιτητές ‒ φοιτήτριες Προπτυχιακού ή και Μεταπτυχιακού κύκλου σπουδών, και ιδιαίτερα λόγω του αντικειμένου σε φοιτητές ‒ φοιτήτριες των Τμημάτων Φιλολογίας (Κλασικών και Βυζαντινών Σπουδών) και Αρχαίας Φιλοσοφίας, που ενδιαφέρονται για την προέλευση των αρχαίων κειμένων, το σκοπό και χαρακτήρα των κριτικών εκδόσεων, ή και για την προοπτική έρευνας.
Για τη συμμετοχή στο εργαστήριο δεν απαιτείται καμία γνώση του αντικειμένου ούτε εξοικείωση με φιλοσοφικά κείμενα. Γνώση της αρχαίας ελληνικής χρειάζεται μόνο για το δεύτερο μέρος του εργαστηρίου, όπου θα εστιάσουμε σε αυτό που καλώ ‘το παράδοξο των αριστοτελικών κειμένων’, με παραδείγματα από αριστοτελικές πραγματείες και από τη βυζαντινή σύνοψη του αριστοτελικού Corpus στη Φιλοσοφία του Παχυμέρη (έργο εν μέρει ανέκδοτο).
Ερωτήσεις/επικοινωνία: prapa@lmu.de