Λεπτομέρειες Εκδήλωσης

ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024

18.00-19.30

«“Nature’s Varied Favourite:” Visions of Greek Woodlands in Victorian Illustrated Travelogues»

Ο Sebastian Marshall, PhD (University of Cambridge), Cary Fellow στη Βρετανική Σχολή Αθηνών παρουσιάζει και συζητά εικόνες της Ελλάδας, όπως αποτυπώθηκαν στα ταξιδιωτικά ημερολόγια δυο βρετανών συγγραφέων και καλλιτεχνών που την επισκέφθηκαν στα μέσα του 19ου αιώνα.

Τη συζήτηση συντονίζει η Γεωργία Γκότση

Οργάνωση:  Στέση Αθήνη – Γιάννης Παπαθεοδώρου

Meeting ID: 919 3022 1910

Περίληψη

Πολλά έχουν γραφτεί για τη βαθιά ριζωμένη σχέση της Ελλάδας με το αρχαίο παρελθόν της και για τους τρόπους με τους οποίους αυτή η κληρονομιά χειραγωγήθηκε ή μονοπωλήθηκε από ξένους συγγραφείς και καλλιτέχνες, που μεταβίβασαν τα τοπία της χώρας στο εγχώριο κοινό. Όμως, σε σύγκριση με την εστίαση στην αρχαιολογία, δεν έχουν τύχει ιδιαίτερης προσοχής οι αντιλήψεις των ξένων επισκεπτών για το φυσικό της περιβάλλον. Συγκρίνοντας τα εικονογραφημένα ταξιδιωτικά βιβλία του Edward Lear και του William Linton, δύο Βρετανών καλλιτεχνών που επισκέφθηκαν την Ελλάδα στα μέσα του 19ου αιώνα, η εστίαση μετατοπίζεται από την αρχαιολογία στα αγρο-οικολογικά στοιχεία των ελληνικών τοπίων–συγκεκριμένα στο ενδιαφέρον τους για τα δέντρα και τα δάση. Για τους Lear και Linton, το φυσικό περιβάλλον της Ελλάδας ήταν εξίσου εμβληματικό με την αρχαία ιστορία της⸱ η οικολογία και η γεωλογία καθόρισαν τις απόψεις τους για την αρχαιολογία, όπως και το αντίστροφο. Από τη μία πλευρά, η συνάντηση με τη φρυγανική βλάστηση και τη διάβρωση του ορεινού εδάφους διέψευσε την αντίληψη που είχαν προκατασκευάσει για την Ελλάδα ως μια καταπράσινη Αρκαδία. Από την άλλη πλευρά, οι ημερολογιακές καταγραφές και τα σκίτσα τους αποκαλύπτουν πώς οι ιστορικές σημασίες του τοπίου της Ελλάδας ανατροφοδοτήθηκαν και συμπληρώθηκαν από τις απροσδόκητες εμπειρίες εντός του φυσικού περιβάλλοντος.

(Η διάλεξη θα γίνει στα αγγλικά)