Λεπτομέρειες Εκδήλωσης

Χώρος Διεξαγωγής

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ

Ρωμαϊκή Πάτρα: Σπαράγματα Ζωής – Φωνές Χαμένες στο Χρόνο

Στο πλαίσιο της δράσης Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2023: ‘Πολιτιστική Κληρονομιά και Παράδοση: Μαρτυρίες του Χθες στο Σήμερα’, μια ομάδα φοιτητών του Τμήματος Φιλολογίας Πατρών, υπό τον συντονισμό και καθοδήγηση των διοργανωτών (Γιώργου Καζαντζίδη, Κατερίνας Οικονομοπούλου (Τμήμα Φιλολογίας Πανεπιστημίου Πατρών), Έλενας Παρτίδα (ΥΠ.ΠΟ., ΕΦΑ Αχαΐας), θα δώσει φωνή στους αφανείς Πατρινούς της ρωμαϊκής πόλης, αναγνωρίζοντας, παράλληλα, και τις σιωπές που τους περιβάλλουν.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιθεί το Σάββατο, 23 Σεπτεμβρίου 2023, 6.30 μ.μ. στο Αμφιθέατρο του Αρχαιολογικού Μουσείου Πατρών. Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Για περισσότερες πληροφορίες: https://www.europeanheritagedays.com/Event/Romaiki-Patra-sparagmata-zois-fones-hamenes-sto-hrono-sto-Arhaiologiko-Moyseio-Patron#overview