Βαθμίδα: | Επίκουρη Καθηγήτρια |
Ειδίκευση: | Βυζ. & Νεοελληνικές Σπουδές |
Γνωστ. Αντικείμενο: | Νεοελληνική Φιλολογία |
ΦΕΚ: | 767/6-7-2018 |
Γραφείο: | K9 Ώρες συνεργασίας: Τετάρτη 12-2 και Πέμπτη 11.45-12.45 (κατόπιν συνεννόησης) |
Ώρες Συνεργασίας: | |
Τηλέφωνο: | 2610969777 |
Email: | epapargy@upatras.gr |
Μαθήματα
Ερευνητικά Ενδιαφέροντα
- Ελληνικός και ευρωπαϊκός μοντερνισμός
- Διακειμενικές σχέσεις της ελληνικής λογοτεχνίας με την ευρωπαϊκή
- Η έννοια του λογοτεχνικού κανόνα
- Η σχέση της λογοτεχνίας με την φωτογραφική εικόνα και τον οπτικό πολιτισμό
- Λογοτεχνία της κρίσης
Εκπαίδευση
2000 - Μεσαιωνική και Νέα Ελληνική Φιλολογία Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
Μεταπτυχιακές Σπουδές
2001 - M.St. in European Literature University of Oxford
Διδακτορική Διατριβή
2006 - Reading Games in Twentieth-Century Greek Fiction University of Oxford
Η Ελένη Παπαργυρίου σπούδασε Νεοελληνική Φιλολογία στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και εκπόνησε τη διδακτορική διατριβή της με τίτλο Reading Games in twentieth-century Greek Fiction στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης. To 2007-8 ήταν μεταδιδακτορική ερευνήτρια στο Πρόγραμμα Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Princeton. Έχει διδάξει ως λέκτορας, μεταξύ άλλων, στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης, στο King’s College London, στο Πανεπιστήμιο της Βιέννης και ως μέλος ΣΕΠ στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο. Κυκλοφορεί η μονογραφία της Reading Games in the Greek Novel (Legenda 2011), ενώ έχει συνεπιμεληθεί τους τόμους Camera Graeca: Photographs, Narratives, Materialities (Ashgate 2015) και Greece in British Women’s Literary Imagination 1913-2013 (Peter Lang, 2017) και το αφιέρωμα Cavafy Pop: Readings of C.P. Cavafy in Popular Culture (2015). Είναι μέλος της συντακτικής επιτροπής του περιοδικού Journal of Greek Media and Culture.