Την Τρίτη 14 Μαΐου στο Μεγάλο Αμφιθέατρο τοῦ Πανεπιστημίου Πατρών θα διεξαχθεί διεθνής επιστημονική ημερίδα με θέμα τον Πλάτωνα ως θεατρικό συγγραφέα. Στην πρωινή συνεδρία (9:00-14:00) θα παρουσιαστούν σχετικές εισηγήσεις από καθηγητές του Τμήματος Φιλολογίας και ξένων Πανεπιστημίων (Μιλάνου και Λωζάννης). Στην απογευματινή συνεδρία (17:00-20:00) θα παρουσιασθούν θεατρικές παραστάσεις από τον βασικό προσκεκλημένο του συνεδρίου, τον Michael Groneberg, καθηγητή Φιλοσοφίας του Παν/μίου της Λωζάννης και ιδρυτή του θιάσου Οἱ Μαΐστορες του Σπηλαίου, μαζί με ομάδα φοιτητών· ενώ φοιτητές του Τμήματος Φιλολογίας θα ανεβάσουν θυροκοπικές σκηνές από τον Πρωταγόρα και το Συμπόσιο. Είστε όλοι ευπρόσδεκτοι.

Ν. Γ. Χαραλαμπόπουλος