Το πρόγραμμα της εκδρομής μας που θα γίνει το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου, έχει ως εξής:
Αναχώρηση: 7.15πμ. από το πάνω μέρος της Πλατείας Γεωργίου.
7.30πμ. από την κεντρική πύλη του Πανεπιστημίου.(Όσοι έχετε δηλώσει αλλά και εσείς που θα το αποφασίσετε τώρα, να μας πείτε σε ποιο από τα δύο σημεία θα σας παραλάβουμε.)
10.45πμ. περίπου, άφιξη στην Θήβα. Πρώτη επίσκεψη στην Κρήνη του Οιδίποδα (αρχαιολογικός χώρος, λέγεται ότι εδώ έπλυνε τα χέρια του ο Οιδίπους μετά τον φόνο του Λάιου πριν μπει στην πόλη).Μετάβαση στον Λόφο Καστέλια όπου θα δούμε τους τάφους των παιδιών του Οιδίποδα και το θέατρο που υπάρχει εκεί.
11πμ. Ξενάγηση στο Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών. Θα δούμε ευρήματα της περιοχής από την προϊστορική εποχή μέχρι την Επανάσταση του 1821, θα χρησιμοποιήσουμε τις τεχνολογικές εφαρμογές του Μουσείου, όπως να γράψουμε τα ονόματά μας και να τα δούμε πώς θα γράφονταν στην Γραμμική Β, θα μπούμε στον Καταλανικό Πύργο του Σαντ’ Ομέρ, μνημείο της Φραγκοκρατίας. Εδώ επίσης θα συναντήσουμε τα μέλη του τοπικού Συλλόγου “Λάιος” που θα μας μιλήσουν για την αξέχαστη εμπειρία που είχαν παίζοντας Αντιγόνη στην Φιλοσοφική Σχολή του βομβαρδισμένου Βελιγραδίου το 1993. Η παράσταση είχε μουσική από τον Διονύση Τσακνή και Αντιγόνη έπαιξε η αείμνηστη Χρύσα Σπηλιώτη. Μέσα στα σκηνικά που είχαν μαζί, μετέφεραν φάρμακα στην αποκλεισμένη πόλη.
Με τα πόδια θα περπατήσουμε στα ερείπια της Καδμείας και θα δούμε την τοποθεσία που βρισκόταν το Μαντείο του Τειρεσία.
Μετά θα απλωθούμε στον πεζόδρομο για φαγητό, καφέ κλπ. Έχουμε την δυνατότητα να κλείσουμε για φαγητό ή ούζα-τσίπουρα με μεζέδες στο Δημοτικό Καφενείο Θηβών με περίπου 15-20 ευρώ το άτομο. Και αυτό θα πρέπει να μας το δηλώσετε.
17.30μμ. περίπου θα ξεκινήσουμε για την επιστροφή. Σας περιμένουμε!!
Ευφημία Καρακάντζα
Σοφία Τσανάκα
(Για δηλώσεις: Σοφία Τσανάκα: mail:up1090998@upnet.gr)