Το ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ του Πανεπιστημίου Πατρών οργανώνει διήμερη εκδρομή στη Μεσσηνία (18-19 Μαρτίου 2023). Δηλώστε συμμετοχή και απολαύστε ένα συναρπαστικό ταξίδι, συνοδεία έμπειρου ξεναγού, στους αρχαιολογικούς χώρους της Πύλου (παλάτι του Νέστορα) και της Μεσσήνης (αρχαία ερείπια και μονή Βουλκάνου), με πρώτη στάση τη γραφική Κυπαρισσία και ενδιάμεσο σταθμό, με διανυκτέρευση (βράδυ 18 Μαρτίου), την πόλη της Καλαμάτας. Εκεί θα μας περιμένει ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Πατρών, Χρήστος Μπούρας, για να μας ξεναγήσει στη «δική του Καλαμάτα».

Το κόστος συμμετοχής είναι από 85 ευρώ για δίκλινο δωμάτιο και από 80 ευρώ για τρίκλινο δωμάτιο στο ξενοδοχείο «Rex» της Καλαμάτας, ένα ανακαινισμένο νεοκλασικό κτήριο στο κέντρο της πόλης (https://rexhotel.gr/el). Η τελική τιμή θα εξαρτηθεί από τον αριθμό των συμμετοχών. Οι ενδιαφερόμενες/οι παρακαλούνται να αποστείλουν ηλεκτρονικό μήνυμα στον κ. Κωνσταντίνο Χρυσόγελο (kxrysogelos@upatras.gr), μέχρι τις 15 Φεβουαρίου 2023, καταληκτική ημερομηνία για την κατάθεση της προκαταβολής (50 ευρώ). Πληροφορίες για τον τρόπο κατάθεσης δίνονται κατόπιν της δήλωσης συμμετοχής.