10 λόγοι

γιατί να μας επιλέξετε

για τις προπτυχιακές σας σπουδές

στο Επιστημονικό Πεδίο 1:  Ανθρωπιστικές Επιστήμες

1. ΓΙΑΤΙ είμαστε ένα από τα νεότερα και πιο καινοτόμα τμήματα στην Ελλάδα για σύγχρονες σπουδέςΦιλολογίας (αρχαίας ελληνικής, βυζαντινής και νεοελληνικής) και Γλωσσολογίας.
  2. ΓΙΑΤΙ προσφέρουμε πτυχίο με εξειδίκευση στη φιλολογία (αρχαία ή βυζαντινή & νεοελληνική) ή τη γλωσσολογία.
  3. ΓΙΑΤΙ οι σπουδές σας στο Τμήμα μας είναι απόλυτα συντονισμένες με την ψηφιακή πραγματικότητα και τιςπιο σύγχρονες μεθόδους πανεπιστημιακής διδασκαλίας.
  4. ΓΙΑΤΙ διαθέτουμε κορυφαίους καθηγητές και καθηγήτριες με υψηλού επιπέδου σπουδές που εκπονούν διεθνώς αναγνωρισμένη έρευνα.
  5. ΓΙΑΤΙ εφαρμόζουμε σύστημα στενής συνεργασίας και άμεσης πρόσβασης και επικοινωνίας (open-door)μεταξύ του διδακτικού προσωπικού και των φοιτητών/ριών με συνεχή υποστήριξη των σπουδών τους.
  6. ΓΙΑΤΙ υποστηρίζουμε τους/τις πρωτοετείς μας στην όσο το δυνατόν ομαλότερη ένταξή τους στο ειδικό αντικείμενο των σπουδών τους και τους βοηθούμε να αναπτύξουν τις κατάλληλες ακαδημαϊκές δεξιότητες.
  7. ΓΙΑΤΙ οι επαγγελματικές προοπτικές των τελειοφοίτων μας υποστηρίζονται από πρόγραμμα πρακτικήςάσκησης με 10 διαφορετικούς άξονες σταδιοδρομίας.
  8. ΓΙΑΤΙ οι απόφοιτοι και οι απόφοιτές μας επιτυγχάνουν υψηλό βαθμό απορροφητικότητας στην αγορά εργασίας, σε διαφορετικούς επαγγελματικούς κλάδους (διδασκαλία αρχαίων – λατινικών, ελληνικής ως πρώτης – δεύτερης γλώσσας, μετάφραση, επιμέλεια κειμένων, επικοινωνία, διαφήμιση, έρευνα κλπ.), και εξασφαλισμένες δυνατότητες συνέχισης των σπουδών τους σε μεταπτυχιακό επίπεδο στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
  9. ΓΙΑΤΙ ανήκουμε στο τρίτο πανεπιστήμιο της χώρας, σε ένα από τα μεγαλύτερα και πιο οργανωμέναπανεπιστημιακά campus στην Ελλάδα στο προάστιο του Ρίου, σε πολύ κοντινή απόσταση από την Πάτρα.
  10. ΓΙΑΤΙ η Πάτρα είναι μια μεγάλη, όμορφη, σύγχρονη, παραθαλάσσια πόλη που μπορεί να προσφέρει μια αξέχαστη εμπειρία φοιτητικής ζωής σε μικρή απόσταση από την Αθήνα (μόλις 2 ώρες οδικό ταξίδι).

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!

Για οποιαδήποτε βοήθεια ή πρόσθετη πληροφορία

επικοινωνήστε με τη Γραμματεία μας στο 2610-969.757 ή στο philsec@upatras.gr