Το 12ο Διεθνές Επιστημονικό Συμπόσιο θα πραγματοποιηθεί μεταξύ 11 και 14 Ιουλίου 2023 στην Ολυμπία στις ανακαινισμένες εγκαταστάσεις της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας και θα έχει ως τίτλο  “Aθλήτριες, γυναικείος αθλητισμός και η εμπειρία των Ολυμπιακών Αγώνων”. Περισσότερες πληροφορίες διατίθενται στην ιστοσελίδα του Συμποσίου: https://greece.chs.harvard.edu/events-conferences/sports-society-symposium

Tο Συμπόσιο είναι ανοιχτό σε έως και 40 προπτυχιακούς φοιτητές/τριες, μεταπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες αλλά και υποψήφιους/ες διδάκτορες συγκεκριμένων τμημάτων και επιστημονικών πεδίων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων σε Ελλάδα και Κύπρο. Θα πραγματοποιηθεί στην αγγλική γλώσσα. Δεν υπάρχει κανένα κόστος συμμετοχής, ενώ θα προσφερθούν οι μετακινήσεις (από και προς Αθήνα), η διαμονή (σε δίκλινα δωμάτια) και δύο γεύματα για κάθε ημέρα (πρωϊνό και μεσημεριανό).

Οι συμμετέχοντες θα επιλεγούν μέσα από διαδικασία αιτήσεων, η οποία ξεκίνησε στις 3 Απριλίου και θα ολοκληρωθεί στις 7 Μαΐου 2023. Μετά την ολοκλήρωση του Συμποσίου θα παραλάβουν πιστοποιητικό παρακολούθησης.