Αγαπητές φοιτήτριες και αγαπητοί φοιτητές,
όπως θα είδατε από την ανακοίνωση που αναρτήθηκε χθες στο site της σχολής, “η εκπαιδευτική διαδικασία του Τμήματος Φιλολογίας ξεκινά σταδιακά από σήμερα και οριστικά στις 26/3/2020 για όλα τα μαθήματα του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών, σύμφωνα με το ισχύον ωρολόγιο πρόγραμμα του εαρινού εξαμήνου 2019-2020”. Εμείς θα ξεκινήσουμε κανονικά τα μαθήματά μας στις 30 (Δευτέρα) και 31 Μαρτίου (Τρίτη). Σε αυτήν τη φάση, και δεδομένου του μεγάλου όγκου των ακροατηρίων, θεώρησα ότι θα ήταν καλύτερο αντί για σκάιπ να ανεβάζω την ώρα του μαθήματος στο e class ένα αναλυτικό powerpoint εμπλουτισμένο με ήχο. Το κάθε μάθημα, τόσο της Λατινικής Θεματογραφίας όσο και της Ρωμαϊκής Ιστοριογραφίας, θα απαρτίζεται από περίπου 35-40 slides στο καθένα από τα οποία θα υπάρχει ενσωματωμένη η δική μου ηχογραφημένη περιγραφή–ό,τι πάνω κάτω, δηλαδή, θα έλεγα και την ώρα της διάλεξης. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείτε να επισκέπτεστε το κάθε αρχείο όσες φορές θέλετε προκειμένου να εμπεδώσετε τα υπό εξέταση κείμενα. Παράλληλα, κάθε εβδομάδα θα ανεβάζω σε word/pdf αρχείο και μία ποσότητα ύλης (π.χ. θεωρία γραμματικής και συντακτικού/ένα άρθρο από τη δευτερεύουσα βιβλιογραφία) την οποία καλό θα ήταν να καλύπτετε προκειμένου να είστε σε θέση να παρακολουθείτε με περισσότερη άνεση το μάθημα της επόμενης βδομάδας.
Να είστε όλες και όλοι καλά και να φροντίζετε τους δικούς σας.
Γιώργος Καζαντζίδης