6.3.2019

Σωκράτης Νιάρος, δρ. Νεοελληνικής Φιλολογίας-διδάσκων στο Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων: «Βραβεία, μετάλλια, παράσημα: Η θεσμική διαχείριση των λογοτεχνικών αξιών στην Ελλάδα (1910-1942)». Συνομιλήτρια: Ελένη Παπαργυρίου, Επίκουρη καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας,  Τμήμα Φιλολογίας.

20.3.2019

Βαγγέλης Χατζηβασιλείου, συγγραφέας-κριτικός λογοτεχνίας: «Άτομο και κοινωνία στη μεταπολιτευτική πεζογραφία». Συνομιλήτρια: Γεωργία Γκότση, Αναπληρώτρια καθηγήτρια Νεοελληνικής και Συγκριτικής Φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας.

29.5.2019

Αλέξης Πολίτης, ομότιμος καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης: «1830-1880. Οι δρόμοι του εθνικού συναισθήματος και του Ρομαντισμού». Συνομιλήτρια: Στέση Αθήνη, Επίκουρη καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας.

Υπεύθυνη Οργάνωσης: Στέση Αθήνη

Οργανωτική επιτροπή: Μαρία Γλάρου, Βασιλική Κανελλοπούλου, Λουίζα Καπελησίου, Βίβια Παναγιωτοπούλου, Ματίνα Παρασκευά, Ακριβή Τσιγάρα, Γιώργος-Δημήτρης Χαριτάτος, Δημήτρης Χείλαρης

Οι διαλέξεις πραγματοποιούνται στην αίθουσα της ΒΚΠ (1ος όροφος)

Ώρα έναρξης: 18.15