Με το παρόν επιθυμούμε τη δήλωση διαθεσιμότητας του Τμήματος Ελληνικής Γλώσσας για Ενήλικες της Ελληνικής Κοινότητας Καταλονίας (Βαρκελώνη) για την αποδοχή φοιτητών από Τμήματα Φιλολογίας ελληνικών πανεπιστημίων στο πλαίσιο υλοποίησης πρακτικής άσκησης προγράμματος Erasmus + Placement.
Πρωτίστως, απευθυνόμαστε σε φοιτητές Μεταπτυχιακών ή Διδακτορικών Προγραμμάτων στη Διδασκαλία της Ελληνικής ως Δεύτερης/Ξένης Γλώσσας ή Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας, και κατόπιν σε προπτυχιακούς φοιτητές Φιλολογίας (κυρίως της Κατεύθυνσης Γλωσσολογίας). Γλώσσα εργασίας είναι τα ελληνικά, ωστόσο συνεκτιμάται θετικά η γνώση ισπανικών (ή/και καταλανικών). Επιπλέον, συνεκτιμάται η εμπειρία στη Διδασκαλία της ελληνικής ως Δεύτερης/Ξένης γλώσσας σε τμήματα ενηλίκων ή οποιαδήποτε άλλη εμπειρία στον παραπάνω τομέα, καθώς και ενδεχόμενες επιστημονικές δημοσιεύσεις στο εν λόγω επιστημονικό αντικείμενο.
Το διάστημα στο οποίο μπορεί να πραγματοποιηθεί η πρακτική άσκηση είναι από τις 30 Σεπτεμβρίου 2024 έως τις 13 Ιουνίου 2025. Η διάρκεια της πρακτικής δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να είναι μικρότερη των τριών (3) μηνών. Θα προτιμηθούν υποψήφιοι που επιθυμούν διάρκεια πρακτικής τουλάχιστον τεσσάρων (4) μηνών.
Τα καθήκοντα των υποψηφίων για πρακτική άσκηση φοιτητών είναι τα εξής:
1. Παρακολούθηση μαθημάτων ελληνικής ως ξένης γλώσσας (Classroom Observations)
2. Διδασκαλία μαθημάτων ελληνικής ως ξένης γλώσσας σε ενήλικες (Επίπεδα Γλωσσομάθειας Α1-Γ1)
3. Υποστήριξη στο διδακτικό προσωπικό του Τμήματος Ελληνικής Γλώσσας για Ενήλικες (teacher assistant)
4. Δημιουργία διδακτικού υλικού
5. Συμμετοχή σε ερευνητικό πρόγραμμα που διεξάγεται στην Ελληνική Κοινότητα Καταλονίας (research assistant) πάνω στην Εκμάθηση και Διδασκαλία της Ελληνικής ως Ξένης Γλώσσας
6. Διοικητική υποστήριξη (αρχειοθέτηση και ταξινόμηση εκπαιδευτικού υλικού)
Το Τμήμα Νέων Ελληνικών για Ενήλικες προσφέρει μαθήματα ελληνικών όλων των επιπέδων γλωσσομάθειας (Α1-Γ1).

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ
Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να αποστείλουν στη διεύθυνση της Ελληνικής Κοινότητας Καταλονίας (comgriegabcnplacement@gmail.com) τα παρακάτω έγγραφα (στα ελληνικά):
1) Βιογραφικό σημείωμα
2) Συνοδευτική επιστολή (cover letter) όπου να αναφέρονται: (α) οι λόγοι για τους οποίους ο/η υποψήφιος/-α επιθυμεί να πραγματοποιήσει την πρακτική άσκηση στο Τμήμα Νέων Ελληνικών για Ενήλικες της Ελληνικής Κοινότητας Καταλονίας· (β) η περίοδος πραγματοποίησης της πρακτικής άσκησης· (γ) ενδεχόμενη εμπειρία στη διδασκαλία της Ελληνικής ως Δεύτερης/Ξένης γλώσσας.
Μετά από εξέταση του βιογραφικού τους και εφόσον πληρούν τα προαπαιτούμενα για τη θέση προσόντα, οι ενδιαφερόμενοι θα κληθούν σε συνέντευξη.

Για οποιαδήποτε πληροφορία, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στην στην Πρόεδρο της Ελληνικής Κοινότητας Καταλονίας, Μαρία Μήτρου και στην Υπεύθυνη του Τμήματος Ελληνικής Γλώσσας για Ενήλικες, Μαρία Ανδριά, μέσω μέιλ στη διεύθυνση: comgriegabcnplacement@gmail.com.