Το τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών θα διοργανώσει το 11ο Πανελλήνιο Συμπόσιο Λατινικών Σπουδών από 5 έως 9 Ιουνίου 2024 στο Συνεδριακό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών και στο αμφιθέατρο του Αρχαιολογικού Μουσείου Πατρών. Όπως μαρτυρά ο τίτλος του, «ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΣΤΟΝ ΡΩΜΑΪΚO ΚOΣΜΟ», το συμπόσιο θα είναι διεπιστημονικό. Στόχος του Συμποσίου στο οποίο θα συμμετάσχουν περίπου 40 λατινιστές και αρχαιολόγοι απ’ όλα τα σημεία της Ελλάδας, είναι να εξερευνήσει την αλληλεπίδραση μεταξύ τέχνης και λογοτεχνίας στον Ρωμαϊκό κόσμο, δίνοντας έμφαση αφ’ ενός στους τρόπους με τους οποίους τα έργα τέχνης αποτυπώνονται εντός των κειμένων (π.χ. μέσω ‘εκφράσεων’), αφ’ ετέρου στο πώς οι διάφορες εκφάνσεις της τέχνης συνδιαλέγονται με την κειμενική λογοτεχνική παράδοση των Ρωμαίων.