Στο πλαίσιο του Κύκλου Διαλέξεων «ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ & ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ» διοργανώνεται Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Επιγραφικό Μουσείο Αθηνών, αυτή την Παρασκευή 23.11.2018 στις 12:00 το μεσημέρι. Κατά την διάρκεια της επίσκεψης θα πραγματοποιηθεί ξενάγηση στο μουσείο και παρουσίαση επιγραφών από την Προϊσταμένη του Τμήματος έρευνας και τεκμηρίωσης επιγραφών κ. Ελένη Ζαββού και την αρχαιολόγο κ. Ειρήνη Λουκία Χωρέμη.

Οι συμμετέχοντες είναι ελεύθεροι να μεταβούν στην Αθήνα με όποιο τρόπο επιθυμούν. Θα συναντηθούμε λίγο πριν τις 12:00 στην είσοδο του Επιγραφικού Μουσείου, στην Οδό Τοσίτσα 1, στην δεξιά πλευρά του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου. Μετά την επίσκεψη θα ακολουθήσει ελεύθερο πρόγραμμα.

Ως προς την μετάβαση στην Αθήνα, ενδεικτικά αναφέρουμε το πρωινό δρομολόγιο του ΟΣΕ (Προαστιακός) (τηλ. γραμμή πληροφοριών 14511):

-ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ από τον Κεντρικό Σιδηροδρομικό Σταθμό Πατρών (Πλατεία Τριών Συμμάχων) στις 8:05 π.μ. (λεωφορείο μέχρι το Κιάτο – μετεπιβίβαση με το ίδιο εισιτήριο στον Προαστιακό Σιδηρόδρομο).

-ΑΦΙΞΗ στην Αθήνα (Σταθμός Νερατζιώτισσας) στις 11:23 π.μ. (φοιτητικό εισιτήριο μετ’ επιστροφής για φοιτητές Πάτρας, 17,00 € – ως προς την επιστροφή, υπάρχουν δρομολόγια για Πάτρα κάθε μία ώρα, π.χ. 14:34, 15:34 κ.ο.κ).

-ΜΕΤΕΠΙΒΙΒΑΣΗ στην Γραμμή 1 του Mετρό (Ηλεκτρικός) (δρομολόγια κάθε 5 λεπτά). Θα κατεβείτε στην στάση της Πλατείας Βικτωρίας. Το μουσείο βρίσκεται σε απόσταση μόλις 5-10 λεπτών με τα πόδια (χάρτης).

Η είσοδος στο μουσείο είναι ΔΩΡΕΑΝ για τους φοιτητές. Θα πρέπει ωστόσο να έχουν μαζί τους την φοιτητική τους ταυτότητα, που θα τους χρησιμεύσει άλλωστε και στα μέσα μεταφοράς.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με τον κ. Αντωνόπουλο (andreas.antonopoulos@ac.eap.gr) και την κ. Σύρκου (syrkou@upatras.gr).