Λόγω δυσλειτουργιών που έχουν παρουσιαστεί κατά την έκδοση  κάποιων πτυχίων, η πολιτική βαθμολόγησης αποκτά, με απόφαση της Συγκλήτου (28/7/2016), πιο αυστηρό πλαίσιο. Απαγορεύεται η αλλαγή βαθμολογίας σε διάστημα μεγαλύτερο των 2 μηνών και δίχως αιτιολογημένη απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος. Παρακαλούνται οι φοιτητές να ελέγχουν, αποκλειστικά εντός διαστήματος ενός μηνός από την ανακοίνωση της βαθμολογίας, αν ο βαθμός τους εμφανίζεται στο ψηφιακό άλμα και να ενημερώνουν αμέσως τη Γραμματεία και τον διδάσκοντα για τυχόν λάθη, παραλείψεις κτλ. Δυσλειτουργία σε σχέση με τη βαθμολογία που δεν θα εντοπιστεί και δηλωθεί εγκαίρως από τον φοιτητή είναι πιθανό να έχει πολύ δυσάρεστα αποτελέσματα, όπως π.χ., την επανεξέτασή του.