Αγαπητ@ φοιτητ@ες και απόφοιτ@

Όπως ίσως έχετε πληροφορηθεί από τα ΜΜΕ και το διαδίκτυο, κατατέθηκε σήμερα, από τον Υφυπουργό Παιδείας αρμόδιο για θέματα ΑΕΙ κο Διγαλάκη, μηνυτήρια αναφορά στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών μετά από την αποκάλυψη ότι «πανεπιστημιακό φροντιστήριο« διαφήμιζε και προσέφερε υπηρεσίες διεκπεραίωσης των εξ αποστάσεως εξετάσεων φοιτητών για λογαριασμό τους επ’ αμοιβή εκμεταλλευόμενο τις ειδικές συνθήκες εξετάσεων από απόσταση λόγω της πανδημίας. Ανάλογη αναφορά κατατέθηκε και από την Πρύτανη του ΠΠ κα Κυριαζοπούλου στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Πατρών και αναμένεται εισαγγελική έρευνα και άσκηση ποινικών διώξεων για το θέμα.

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η οποιαδήποτε εμπλοκή φοιτητ@ών σε τέτοιου είδους δοσοληψίες με το συγκεκριμένο ή άλλο φροντιστήριο ή με μεμονωμένα άτομα (π.χ. απόφοιτ@ς) που αναλαμβάνουν να συμμετάσχουν παράνομα σε εξ αποστάσεως εξέταση με τη χρήση κωδικών εν ενεργεία φοιτητ@ών στις πλατφόρμες exams.eclass.upatras.gr ή να εκπονήσουν εργασία/απαντήσεις για λογαριασμό τους συνιστά σοβαρότατο πειθαρχικό παράπτωμα και τιμωρείται αυστηρότατα, σύμφωνα με τον νόμο και τους πανεπιστημιακούς κανονισμούς, ενώ συνιστά και ποινικό αδίκημα με απρόβλεπτες συνέπειες για τ@ς εμπλεκόμεν@ς.
Από τη στιγμή που το θέμα παραπέμπεται σε εισαγγελική έρευνα, θελω να γνωρίζετε ότι θα διερευνηθούν όλες οι τέτοιου είδους δοσοληψίες μέσω των εντύπων και ηλεκτρονικών αρχείων που τηρούν τα εμπλεκόμενα φροντιστήρια και τα μεμονωμένα άτομα και όσοι/ες έχουν τυχόν εμπλακεί θα ανακαλυφθούν και θα παραπεμφθούν στη δικαιοσύνη.

Επειδή μού έχει ήδη καταγγελθεί ότι υπήρξαν φοιτητ@ες του Τμήματός μας που επιχείρησαν να προχωρήσουν σε τέτοιου είδους ανάθεση επ’ αμοιβή θα ήθελα να συστήσω σε όλ@ς σας να αποφύγετε πάση θυσία τέτοιου είδους ενέργειες ζήτησης ή προσφοράς παράνομων υπηρεσιών διεκπεραίωσης εξετάσεων διότι διακυβεύονται οι σπουδές σας στο πανεπιστήμιο και υπάρχει σοβαρή πιθανότητα ποινικών κυρώσεων σε βάρος σας.

Αν αντιμετωπίζετε δυσκολίες με τις εξετάσεις σας, οι μόν@ αρμοδι@ να σας βοηθήσουν, να σας υποστηρίξουν και και να σας συμβουλέψουν είναι οι διδάσκο@ες, το τεχνικό και διοικητικό προσωπικό του Τμήματος και εγώ προσωπικά.
Για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή συμβουλή  παραμένουμε στη διάθεσή σας
Γιώργος Ι. Ξυδόπουλος
Πρόεδρος του Τμήματος Φιλολογίας