Είμαστε η «ΔΡΆΣΗ ΠΤΔΕ», μια εθελοντική φοιτητική ομάδα του Πανεπιστημίου Πατρών με έδρα το Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας (ΤΕ. ΠΕ. ΚΕ). Η ομάδα ιδρύθηκε το ακαδημαϊκό έτος 2012-2013 από μια μικρή ομάδα φοιτητών του τμήματος, οι οποίοι θέλησαν να αποκτήσουν εμπειρία πάνω στο αντικείμενο σπουδών τους, αλλά και να προσφέρουν εθελοντικά τις υπηρεσίες τους σε φορείς προστασίας παιδιών και εφήβων της πόλης. Συγκεκριμένα, προσφέρουμε ενισχυτική διδασκαλία και δημιουργική απασχόληση στις δομές προστασίας ανηλίκων αρρένων και θηλέων «Σκαγιοπούλειο» και «Μέριμνα» αντίστοιχα. Επίσης, συνεργαζόμαστε και με το «Κέντρο Στήριξης Παιδιού και Οικογένειας», παράρτημα των παιδικών χωριών SOS, την «Κιβωτό Αγάπης: γαλήνη αναπήρων παιδιών», όπως επίσης και με το «Φωτεινό Αστέρι». Παράλληλα, η ομάδα πραγματοποιεί δωρεάν ημερίδες επιστημονικού ενδιαφέροντος αλλά και διάφορες δράσεις κοινωνικού χαρακτήρα.

Παρακάτω θα βρείτε το σύνδεσμο για την φόρμα συμμετοχής στην ομάδα μας, όπως επίσης και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης στα οποία μπορεί να βρει κάθε ενδιαφερόμενος/νη περισσότερες πληροφορίες για το έργο μας.
Φόρμα συμμετοχής:

Facebook: Δράση ΠΤΔΕ