Οι διαλέξεις του Colloquium Νεοελληνικής και Συγκριτικής Φιλολογίας του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, που πραγματοποιούνται στο πλαίσιο του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών της ειδίκευσης Νεοελληνικής Φιλολογίας και του Εργαστηρίου Αρχειακών Τεκμηρίων και Τύπου, συνεχίζονται με επιτυχία κατά το εαρινό εξάμηνο 2019 – 2020. Με μεγάλη χαρά σας προσκαλούμε στην επόμενη εκδήλωση, που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου και ώρα 19.00 στην Κεντρική Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Πατρών (2ος όροφος).

Η Μαίρη Μικέ, Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας, (Τμήμα Φιλολογίας, ΑΠΘ) θα δώσει διάλεξη με θέμα «Δοκιμασίες. Όψεις του οικογενειακού πλέγματος στο νέο μυθιστόρημα 1922-1974: Ανάδειξη μιας συγγραφικής πορείας» με συνομιλητή τον Γιάννη Παπαθεοδώρου, Αναπληρωτή Καθηγητή Νεοελληνικής Φιλολογίας (Τμήμα Φιλολογίας, Πανεπιστήμιο Πατρών).

Υπεύθυνη Οργάνωσης: Άννα-Μαρίνα Κατσιγιάννη, Επίκουρη καθηγήτρια Συγκριτικής Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών.

Οργανωτική επιτροπή: Μαρία Γλάρου, Βασιλική Κανελλοπούλου, Λουίζα Καπελησίου, Ματίνα Παρασκευά, Ακριβή Τσιγάρα, Γεώργιος-Δημήτριος Χαριτάτος, Δημήτρης Χείλαρης

Πληροφορίες: eatt.philology.upatras.gr / enesfupatras.blogspot.gr