Το Τμήμα Φιλολογίας αναβαθμίζει τις υπηρεσίες της Τμηματικής Βιβλιοθήκης και του Υπολογιστικού Κέντρου προς τους φοιτητές. Οι συλλογές βιβλίων και περιοδικών μεταφέρθηκαν τον Ιούλιο στην Κεντρική Βιβλιοθήκη  και Κέντρο Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου, ώστε να είναι προσβάσιμα περισσότερες ώρες και διαθέσιμα προς δανεισμό. Συγχρόνως, το Υπολογιστικό Κέντρο, το οποίο λόγω έλλειψης προσωπικού δεν είχε αξιοποιηθεί, μεταφέρεται στην Τμηματική Βιβλιοθήκη υπερδιπλασιάζοντας τη δυναμική του. Ο αναβαθμισμένος χώρος της Τμηματικής Βιβλιοθήκης και του Υπολογιστικού Κέντρου θα είναι και πάλι ανοικτός στους φοιτητές από τον Οκτώβριο. Στον χώρο αυτό θα πραγματοποιούνται μαθήματα που απαιτούν χρήση υπολογιστών, ενώ, παράλληλα, θα οργανώνονται σεμινάρια για την  εξοικείωση των φοιτητών με τη χρήση της τεχνολογίας στις Ανθρωπιστικές Επιστήμες. Η ένταξη των συλλογών βιβλίων και περιοδικών στην Κεντρική Βιβλιοθήκη θα έχει ολοκληρωθεί μέσα στον Σεπτέμβριο, ώστε να είναι διαθέσιμα ξανά στους ερευνητές.