Με την παρούσα ανακοίνωση γνωστοποιείται στους τελειόφοιτους φοιτητές του Τμήματος Φιλολογίας η προκήρυξη 59 (πενήντα εννέα) θέσεων Πρακτικής Άσκησης στα πλαίσια της πράξης «Πρακτική Άσκηση τριτοβάθμιας εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Πατρών για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024» » με κωδικό MIS 5181130 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020»

Όσοι/όσες τελειόφοιτοι/τες πληρούν τα κριτήρια και ενδιαφέρονται να ενταχθούν στο πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης Τελειόφοιτων παρακαλούνται να καταθέσουν τη σχετική αίτηση μόνο ηλεκτρονικά ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ /ΙΔΡΥΜΑΤIΚΟ τους email στη διεύθυνση philsec@upatras.gr από τις 21 Νοεμβρίου 2023 έως την 1 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 10:00 π.μ..

ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ/ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
  1. Η Αίτηση συμμετοχής, το Βιογραφικό σημείωμα και οι τίτλοι σπουδών (Ξένες Γλώσσες – Η/Υ) κατατίθενται ΜΟΝΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ στη διεύθυνση philsec.upatras.gr και αποκλειστικά από το πανεπιστημιακό σας email.
  2. Για την κατάθεση του Βιογραφικού Σημειώματος χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ το Πρότυπο Βιογραφικού Σημειώματος που επισυνάπτεται μαζί με την Αίτηση συμμετοχής φοιτητή στην Πρακτική Άσκηση.
  3. Δεν έχουν δικαίωμα αίτησης οι φοιτητές που πραγματοποίησαν Πρακτική Άσκηση κατά τα προηγούμενα έτη.
  4. Δεν έχουν δικαίωμα αίτησης οι φοιτητές που έχουν επιλεγεί να πραγματοποιήσουν Πρακτική Άσκηση μέσω του προγράμματος Erasmus+.
  5. Οι αιτούντες θα πρέπει να διατηρούν τη φοιτητική τους ιδιότητα καθ’ όλη τη διάρκεια της τρίμηνης Πρακτικής Άσκησης (δηλαδή να μην έχει κατατεθεί ο βαθμός του τελευταίου μαθήματός τους στη Γραμματεία).
  6. Οι επί πτυχίω φοιτητές οφείλουν να μην έχουν ξεπεράσει τα ν+2 έτη φοίτησης και να έχουν μάθημα επιλογής να δηλώσουν στην καρτέλα τους, για να μπορέσουν να επιλέξουν την Πρακτική Άσκηση.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Πρόγραμμα της Πρακτικής Άσκησης δείτε εδώ