To Ίδρυμα Fulbright προκηρύσσει νέο κύκλο υποτροφιών για το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025
Οι υποτροφίες απευθύνονται σε καθηγητές/ερευνητές, υποψήφιους διδάκτορες, μεταπτυχιακούς φοιτητές, καλλιτέχνες και εκπαιδευτικούς και αφορούν σπουδές, διαλέξεις, επιμορφωτικά προγράμματα και έρευνα στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.
Περισσότερες πληροφορίες για τα προγράμματα μπορείτε να αναζητήσετε στον ιστότοπο του ιδρύματος www.fulbright.gr
Για αιτήσεις και αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με τα προγράμματα υποτροφιών για Έλληνες πολίτες, επικοινωνήστε με την κα Ελς Σιάκος Χάναππε, Υπεύθυνη Ελληνικού Προγράμματος / Σύμβουλο Υποτροφιών Fulbright, με e-mail στο greekprogram@fulbright.gr
Παρακαλούμε πολύ όπως κοινοποιήσετε την ανακοίνωση στις ενδιαφερόμενες ομάδες.
____________________________________________________________________________________________________________
ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ FULBRIGHT
Επισκέπτες Επιστήμονες
Εγγραφή από Τρίτη, 12 Σεπτεμβρίου 2023 έως Παρασκευή, 10 Νοεμβρίου 2023
Καταληκτική Ημερομηνία Υποβολής Ηλεκτρονικής Αίτησης Παρασκευή, 8 Δεκεμβρίου 2023
Απευθύνεται σε μέλη διδακτικού και ερευνητικού προσωπικού (ΔΕΠ) ΑΕΙ, καθώς και ερευνητικών ιδρυμάτων ή κέντρων της ημεδαπής, οι οποίοι επιθυμούν να διδάξουν ή να διεξαγάγουν έρευνα σε πανεπιστήμια ή ερευνητικά ιδρύματα των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον τέσσερα χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας στον επιστημονικό τους τομέα από την απόκτηση του διδακτορικού τίτλου σπουδών.
– σε μεταδιδακτορικούς ερευνητές/ερευνήτριες που βρίσκονται σε συνεργασία με πανεπιστήμια και ερευνητικά ιδρύματα στην Ελλάδα, και επιθυμούν να εκπονήσουν μεταδιδακτορική έρευνα στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν συμπληρώσει έως τέσσερα χρόνια έρευνας στον επιστημονικό τους τομέα από την απόκτηση του διδακτορικού τίτλου σπουδών τους έως την αρχή του κύκλου της υποτροφίας (Σεπτέμβριος 2024). θα δοθεί περιορισμένος αριθμός υποτροφιών (1-2).

ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ FULBRIGHT
Υποψήφιοι Διδάκτορες
Εγγραφή από Τρίτη, 17 Οκτωβρίου 2023 έως Παρασκευή, 19 Ιανουαρίου 2024
Καταληκτική Ημερομηνία Υποβολής Ηλεκτρονικής Αίτησης Παρασκευή, 23 Φεβρουαρίου 2024
Απευθύνεται σε υποψήφιους διδάκτορες εγγεγραμμένους σε ελληνικό πανεπιστήμιο οι οποίοι θα μπορούσαν να ωφεληθούν από μια βραχυπρόθεσμη παραμονή τους στις Ηνωμένες Πολιτείες για τους σκοπούς της έρευνάς τους. Ιδιαίτερη σημασία θα αποδοθεί στο θέμα, το στάδιο και το επίπεδο της έρευνας, καθώς και στην αναλυτική έκθεση της ερευνητικής πρότασης.

Μεταπτυχιακοί Φοιτητές
Εγγραφή από Τρίτη, 10 Οκτωβρίου 2023 έως Παρασκευή, 12 Ιανουαρίου 2024
Καταληκτική Ημερομηνία Υποβολής Ηλεκτρονικής Αίτησης Παρασκευή, 16 Φεβρουαρίου 2024
Απευθύνεται σε τελειόφοιτους και απόφοιτους ελληνικών ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων πανεπιστημιακού τομέα οι οποίοι έχουν σημειώσει εξαιρετικές ακαδημαϊκές επιδόσεις. Απονέμονται υποτροφίες για το πρώτο ακαδημαϊκό έτος στις Ηνωμένες Πολιτείες και για συγκεκριμένα επιστημονικά πεδία μεταπτυχιακού επιπέδου (Master’s).