Η Γενική Συνέλευση του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών στη συνεδρίασή της στις 14-12-2023 αποφάσισε κατά πλειοψηφία να εκδώσει ψήφισμα υποστήριξης προς τους / τις συναδέλφους του Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης στην έντονη και δικαιολογημένη διαμαρτυρία τους για την σχεδιαζόμενη επικείμενη συγχώνευση του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας και του Τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού των Παρευξείνιων Χωρών του ΔΠΘ με το δικό τους Τμήμα.

Η συγχώνευση αυτή επιχειρείται να πραγματοποιηθεί με τελείως ασαφείς όρους χωρίς προγενέστερη ουσιαστική διαβούλευση με την ακαδημαϊκή κοινότητα του Τμήματος Φιλολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου, και η οποία δεν φαίνεται να καθοδηγείται από καμία στρατηγική ακαδημαϊκής ανάπτυξης. Επιπλέον, η συγχώνευση θα αποτελούσε εντελώς άδικη υποβάθμιση, καθώς το Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα βιωσιμότητας. Αντίθετα, το Τμήμα παρουσιάζει πολύ ικανοποιητική επιλεξιμότητα, έχει να επιδείξει υψηλό επιστημονικό προφίλ των μελών του, και διακρίνεται από εξωστρέφεια και διεθνές προφίλ, αλλά και σύνδεση με την τοπική κοινωνία. Η συγχώνευση που επιχειρείται με Τμήματα που αντιμετωπίζουν ζητήματα βιωσιμότητας δεν θα λύσει το πρόβλημα, αλλά αντίθετα θα δημιουργήσει και άλλα δημιουργώντας ένα υπερ-Τμήμα χωρίς σαφή ακαδημαϊκό προσανατολισμό και ταυτότητα.

Για όλους αυτούς τους λόγους, τα μέλη της Συνέλευσης του Τμήματος Φιλολογίας αποφάσισαν την δημόσια εκδήλωση συμπαράστασης προς το υπό συγχώνευση ομοειδές τμήμα του ΔΠΘ αναρτώντας αυτό το ψήφισμα στην ιστοσελίδα του Τμήματός τους και δηλώνοντας απερίφραστα ότι τέτοιες πρακτικές βλάπτουν αντί να ευνοούν το δημόσιο Πανεπιστήμιο.